1. HABERLER

  2. ERZURUM

  3. DSİ Erzurum'da taşkın riskini azaltıyor
DSİ Erzurum'da taşkın riskini azaltıyor

DSİ Erzurum'da taşkın riskini azaltıyor

DSİ, içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya...

A+A-

Erzurum Güncel- DSİ 8.  Bölge Müdürlüğü,  Erzurum'a yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya ve taşkın sonrası gerekli çalışmayı yapmaya devam ediyor. İl genelinde son günlerde zaman zaman yağan aşırı yağışların ani taşkınlara neden olduğu ve bunun neticesinde meydana gelen taşkınların oluşturduğu zararları bertaraf etmek için yaşanan bu ani taşkınlara hızlı, doğru ve koordineli bir şekilde müdahale edildiğini, yaşanan taşkın zararlarını bertaraf etmek için gerekli makineli çalışmaların yürütüldüğünü belirten yetkililer, yaşanan taşkınların yerleşim birimlerine zarar vermemesi içinde kalıcı tedbirlerle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

 

 

TAŞKINLARA ANINDA MÜDAHALE

 

 

Yetkliler, “Ayrıca gerek Erzurum şehir merkezinde gerekse ilçe ve mahallelerde taşkın riskini asgariye indirmek için makineli çalışma yapılmış olup, taşkın tedbirleri alınan bu alanlarda önemli bir taşkın olayı vuku bulmadı. Bu kapsamda çalışmalar devam etmekte olup deresi ıslahı çalışmaları kapsamında yapılan toplu makineli çalışma faaliyetleri kapsamında ilçe ve köylerde on binlerce kilometre uzunluğunda dere tanzimi, ve yine yüz binlerce  metreküp taş tahkimatı, kazı ve taşıma çalışmaları devam etmektedir” dediler.

 

 

 

 

TAŞKIN ZARARLARINI GİDERME ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

 

 

DSİ'nin çalışmaları kapsamında şu ana kadar yapılanlar ve devam eden çalışmalardan bazıları şöye: Narman Alabalık ve Oltu Ünlükaya mahallelerinde istifli taş tahkimatı tamiratı ve taşkın zararlarını giderme çalışması devam ediyor. Tortum Demirciler mahallesi taşkın koruma işi tamamlanarak 1 mahalle ve 780 dekar tarım arazisinin taşkın riski azaltıldı. Erzurum Uzundere İlçesi Çamlıyamaç ve Gölbaşı Mahallelerinde, 02.08.2020 tarihinde meydana gelen taşkın sonrası hasar giderme ve taş tahkimat onarımı işi yapıldı.  

Sinan Aydın/ Radarhaber.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.