1. HABERLER

  2. ERZURUM

  3. Erzurum’daki barajlar doldu
Erzurum’daki barajlar doldu

Erzurum’daki barajlar doldu

Nisan ve Mayıs yağmurları, Erzurum ve bölgedvki barajları doldurdu…

A+A-

Erzurum Güncel- Erzurum ve bölgede, yağışlar ve eriyen kar suları sonrası barajların tamamına yakınında doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Sevindirici haberi ise, Devlet Su İşleri Erzurum Bölge Müdürlüğü verdi. Barajlardaki su oranında geçen yıllara göre bazı barajlarda yüzde 30’lara varan artış olduğu öğrenildi. Bu yıl Şubat’ın son günlerinde başlayıp Nisan ayında süren ve Mayıs ayının son haftasına girmemize rağmen aralıklarla etkisini gösteren yağmurlar, barajlardaki su seviyesini tamamen yükseltti. Yağmurlara eriyen kar suları da eklenince, Erzurum ve Doğudaki birçok ilde barajlar yüzde 100 doldu.

YAĞMURLAR YÜZ GÜLDÜRDÜ

DSİ Erzurum 8. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Erzurum, Erzincan, Ağrı ve Kars’ta barajların birçoğunda doluluk oranı yüzde 100’e kadar ulaştı. Hem içme suyu maksatlı barajlardaki doluluk oranı, hem de sulama maksatlı barajlardaki doluluk oranı tam seviyede. İçme suyu maksatlı barajlardaki doluluk oranı geçen senenin ocak ayına göre yüzde 10 arttı. Yağışlar, bölgedeki "enerji ve sulama" maksatlı barajlardaki doluluk seviyelerini de tamamen artırdı. Erzurum, Erzincan, Ağrı ve Kars’ta büyük barajlar yüzde yüz dolarken, küçük çaplı barajlardaki doluluk oranı ise yüzde 90’lara çıktı. Erzurum’da hem içme suyu maksatlı barajlarda, hem de sulama maksatlı barajlarda doluluk oranı yüzde yüzü buldu. Yani barajlar tamamen doldu. Yağmurlar, hem barajlarda hemde çiftçinin yüzünü güldürdü. 

 

HERTÜRLÜ SU İHTİYACI KARŞILANABİLECEK

Devlet Su İşleri Erzurum 8. Bölge Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı açıklama ya göre son yağışlarla birlikte bölgedeki barajlarda son durum şu şekilde:

‘‘Erzurum Palandöken Barajı % 100 doluluk oranına ulaşmıştır. 49 metre  yüksekliğinde olan barajda, 228 milyon metre küp su depolanabilmektedir. 4.880 metre uzunluğundaki isale tüneli ile, toplam 114 bin 080 tarım arazinin sulanmasına hizmet edecektir

Erzurum Pasinler Demirdöven Barajı % 100 doluluk oranına ulaştı. Barajda depolanan 34,65 hm3 su ile Pasinler ovasında 83.280 dekar tarım arazisi sulanmaktadır. · 

Erzurum Uzundere Kirazlı Barajı, % 100 doluluk oranına ulaşmıştır. 30 Metre yüksekliğindeki barajda depolanacak su ile 1000 dekar tarım arazisi sulu tarıma kavuşacak ve ayrıca hayvanların içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

Erzurum Pazaryolu Barajında % 100 Doluluk Oranına Ulaşıldı. Temelden yüksekliği 69,5 metre olan barajda depolanan 3.33 milyon m³ su ile 6.000 dekar tarım arazisinin modern sulama sistemiyle sulanması sağlanmaktır. Sulamayla birlikte Milli Ekonomiye Yılda 3 Milyon 600 Bin TL Katkı sağlayacaktır.

Erzincan Barajı %100 Doluluk Oranına Ulaştı. Barajın temelden yüksekliği 81 metre olup 9,927 milyon m³ su depolama hacmine sahiptir. 2019 yılı sulama mevsiminin açılmasıyla birlikte 48 bin 470 dekar tarım arazisine sulama suyu verilmeye başlanmıştır.

Erzincan Tercan Çadırkaya Barajı %100 doluluk oranına ulaştı. Halkın Hizmetine sunulan Baraj 32 metre yüksekliğe ve 1 milyon 560 bin metreküp depolama hacmine sahiptir. Barajında depolanacak su ile 3 bin 590 dekar tarım arazisi modern sulama sistemi ile sulayacaktır.

Ağrı Patnos Barajı % 100 doluluk oranına ulaştı. Barajda depolanan 34,262 milyon m³ su ile 46.000 dekar tarım arazisi sulanmaktadır.

Ağrı Patnos Barajı % 100 doluluk oranına ulaştı. Barajda depolanan 34,262 milyon m³ su ile 46.000 dekar tarım arazisinin sulanması sağlandığı gibi yapım çalışmaları tamamlandığında ise Patnos ilçe merkezinde 200 bin nüfusa 35 yıl içme suyu temini sağlayacak proje sayesinde, yıllık 10 milyon m3 içme suyu ile İlçenin 2055 yılına kadar içme suyu problemi çözülmüş olacak.’’

Sinan AYDINın haberi... 
 
 
RADARHABER
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.