1. HABERLER

  2. GENEL

  3. KİT taşeronuna kadro geliyor 50 bin kişiyi ilgilendiriyor
KİT taşeronuna kadro geliyor 50 bin kişiyi ilgilendiriyor

KİT taşeronuna kadro geliyor 50 bin kişiyi ilgilendiriyor

Kamu ve belediyelerdeki taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci devam ederken KİT taşeronlarının beklediği son dakika açıklama Bakan Jülide Sarıeroğlu'ndan geldi.

A+A-

Erzurum Güncel- 50 bin KİT taşeron çalışanı için de kadroya geçiş çalışmaları başlatılıyor. Cumhurbaşkanı Erdaoğan da Tokat gezisi sırasında KİT taşeronlarına müjde vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da KİT'lerdeki taşeronlar ile ilgili çalışma yapılacağını söylemişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan taşeron işçiler ile ilgili çok önemli son dakika açıklaması geldi. Bakan Sarıeroğlu KİT'lerle ilgili yeni bir çalışma yaptıklarını duyurdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, KİT'lerle ilgili yeni bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Basına kapalı AK Parti Grup Toplantısı'nda Bakan Sarıeroğlu taşeron düzenlemesi ile ilgili bilgi verdi.

50 BİN KİT İÇİN ÇALIŞMA YAPILMASI KARARI VERİLDİ: KHK ile çıkarılan taşeron düzenlemesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Sarıeroğlu, KİT'lerdeki yaklaşık 50 bin taşeron işçi için de ayrı bir çalışma yapılması kararını aldıklarını açıkladı

KİTLERİN KADROYA ALINMAMASINA TEPKİ

Kamudaki 450 bin ve belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini ilgilendiren kadro düzenlemesi kapsamına KİT'lerdeki taşeronların alınmamasına, sendikalar ve kamuoyundan tepki geldi. Bunun üzerine AK Partili vekiller bu konuyla ilgili sıkıntıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA AÇIKLAMIŞTI

Farklı formüller bu konuda gündeme gelmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da KİT'lerdeki taşeronlar ile ilgili çalışma yapılacağını söylemişti.

KİT NEDİR?

KİT, yani Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak adlandırılabilir. KİT'ler, devletin bir girişimci olarak iktisadi faaliyetlerde bulunmak üzere kurmuş olduğu işletmelerdir. Kamu işletmeciliği, gelir sağlama gibi mali amacın yanında, gelir dağılımına müdahale, ekonomide istikrar sağlama ve öncülük etme, geri kalmış yöreleri kalkındırma gibi ekonomik veya sosyal amaçların gerçekleştirilmesine de yönelik olabilir.

TCDD, Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye Kömür İşletmeleri, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), DHMİ, gibi kurumlar KİT'lere örnektir. KİT'lerde sözleşmeli memur olarak çalışılabilir, yani KİT'lerde çalışanlar 657'li bir memur gibi haklara sahiptir. Bu nedenle taşeron işçi kapsamına girmiyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum