1. HABERLER

  2. EGE

  3. Taşeron işçiye tazminat uyarısı...
Taşeron işçiye tazminat uyarısı...

Taşeron işçiye tazminat uyarısı...

Taşeron işçiye tazminat uyarısı... Kadroya geçişte nelere dikkat edilmeli?

A+A-

Erzurum Güncel- Taşeron düzenlemesiyle ilgili her gün yeni haberler ve açıklamalar gelirken, işçilerin de dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. Hak etmediği halde kadro için başvuran ya da yanıltıcı belge verenler tazminatsız işten çıkarılacak. Taşeron işçiler için son başvuru tarihi, gerekli belgeler ve izlenecek yöntemle ilgili ayrıntılar...

Taşeron işçilere kadro hakkı getiren KHK'nın ardından işçiler 2 Ocak itibariyle kadroya geçmek için bulundukları kurumlara başvurularını yapmaya başladı. Hükümet ise ortaya çıkabilecek usulsüz uygulamalara karşı da harekete geçti.

Yeni Şafak'ın haberine göre, başvuru sırasında taşeron işçilerden sağlık raporu istenmeyecek. Koşulları yerine getirmediği halde kamuya geçiş yapanların tazminatsız bir şekilde çıkışı verilecek.

Örneğin, bir taşeron işçinin emeklilik zamanı gelmişse ve buna rağmen emekliliğe ilişkin yanıltıcı belge sunarsa yapılan tüm ödemeler onlardan geri tahsil edecek. Yani başvuran taşeron işçilerin emeklilik aylığı almaması gerekecek.

TAŞERON İŞÇİ İÇİN ADIM ADIM BAŞVURU AŞAMALARI

Başvuru sahipleri herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmadıklarına dair beyanda bulunacak ve sigortalılık başlangıç tarihi kadınlar için 23/5/1998, erkekler için 23/5/1994 ve öncesi olanlardan kadınlardan 44, erkeklerden 48 yaşını doldurmuş olanlar, sigortalılık başlangıç tarihi bu tarihlerden sonra olanlardan ise kadınlardan 50, erkeklerden 55 yaşını doldurmuş olanlar ile engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlananlardan sigortalılık başlangıç tarihi 6/8/2003 ve öncesi olanlar başvuru sırasında herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmadıklarına dair belgeyi işçi statüsüne geçirilmeden önce idareye veya idarenin şirketine ibraz edecek.

Başvuru yapan taşeron işçiler bir tespit komisyonundan geçirilecek. Bu tespit komisyonu üyeleri kendilerinin, boşanmış olsalar dahi eşlerinin, ikinci dereceye kadar (bu derece dâhil) kan ve kayın hısımlarının veya evlatlıklarının bu kapsamdaki başvurularında görev alamayacaklar. Yani taşeron işçi olarak çalışan Ali Bey'in tespit değerlendirmesini, tespit komisyonunda görev alan amcası Yaşar Bey yapamayacak.

BAŞVURU FORMLARI EKSİKSİZ OLMALI

Başvuruları alan birimler, başvuruları derhal tespit komisyonuna verdikten sonra tespit komisyonu başvuruları ön inceleme ve esas inceleme olmak üzere iki aşamada inceleyecek. Ön incelemede, başvuru formunun tam ve eksiksiz şekilde doldurulup doldurulmadığı, yapılan beyanların aranılan şartlara uygun olup olmadığı ve usule ilişkin şekil şartlarına uyulup uyulmadığı incelenecek. Daha sonra başvuran işçinin istihdam edildiği sözleşmenin kanun hükmünde kararname kapsamında personel alımına dayalı hizmet alımı sözleşmesi olup olmadığı hususu Kamu İhale Kurumu kayıtlarından kontrol edilecek ve ayrıca idarenin veya idarenin şirketinin kayıtlarından da teyit edilecek.

TAŞERON İŞÇİDE SON BAŞVURU NE ZAMAN?

Sosyal Güvenlik Kurumuna yasal süresi dışında verilen belgeler tespitlerde dikkate alınmayacak. Devlet Personel Başkanlığı da 4C'den 4B'ye geçecek çalışanların kadroya geçişinde herhangi bir başvuru alınmayacağını ve ilgililerden bir belge istenmeyeceğini açıkladı.

 

 

Taşeron sınavı ile ilgili açıklama: Her kurum sınavı kendi belirleyecek

Taşeron sınavı ile ilgili açıklama: Her kurum sınavı kendi belirleyecekTaşeron işçilere kadro için başvurular başlarken, gözler yapılacak sınava çevrildi. 900 bine yakın işçinin merak ettiği sınavın...

 

 

Son dakika! Bakan canlı yayında açıkladı: Tazminat kaybı olmayacak

Son dakika! Bakan canlı yayında açıkladı: Tazminat kaybı olmayacakTaşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Taşeron işçiye kritik uyarı: İmzalamayın

Taşeron işçiye kritik uyarı: İmzalamayınKadroya geçecek taşeronlara bazı kurumların işçilere “Taahhütname” adı altında belgeler imzalatıldığı iddia edildi.

 

 

Taşerona kadro sınavı ‘vazife yetkinliği’nden

Taşerona kadro sınavı ‘vazife yetkinliği’ndenMerakla beklenen taşeron işçilere kadro başvuruları bugün başlıyor. 11 Ocak’ta bitecek müracaatta, açılan davalardan feragat...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.