1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Bir belediye ki… Seçim de kazandırır, seçim de kaybettirir
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir belediye ki… Seçim de kazandırır, seçim de kaybettirir

A+A-

Muhammet Sunar, Palandöken’de AK Parti’yi bayraklaştırdı…

Bir belediye ki… Seçim de kazandırır, seçim de kaybettirir.

Palandöken Belediyesi bile tek başına seçim için ipuçları veriyor…

14 Mayıs’ı sıradan bir seçim olmaktan çıkaran etkenlerden biri de hiç kuşku yok ki, belediyelerin yerel hizmetleri olacaktır.

Yani hangi şehirde ya da kasabada olursa olsun, belediye başkanları şayet düzgün hizmetler sunmuşsa bu, illa ki sandığa yansıyacak ve o partinin hanesine yüzde olarak yazılacak.

Bu anlamda AK Parti Erzurum özelinde çok avantajlı. Zira Erzurum’da AK Partili belediyeler yerelde öyle başarılı işlere imza attılar ki, milletvekili adayları seçim bölgelerine gittiklerinde, sırtlarında birer kambur taşımıyor; bilakis gönül rahatlığıyla konuşuyorlar.

Hiç kuşku yok ki en başta büyükşehir belediyesi, doğal olarak da büyükşehir belediye başkanı Mehmet Sekmen geliyor.

Mehmet Sekmen, neredeyse Erzurum’da dokunmadık köy ya da mahalle bırakmadı; bu yüzdendir ki AK Partili vekil adayları nereye giderse gitsinler mahcup olmuyorlar.

Sadece büyükşehir değil elbette…

İlçe belediye başkanları da çok başarılılar.

İşte bir örnek:

Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar…

Palandöken’de sessiz bir devrim yapıyor. Belediye hizmetlerine öyle farklı bir anlam kazandırdı ki, herkesin ezberi bozuldu.

En güçlü alkışı da kadınlardan alıyor.

Rutin belediye hizmetleri bir kenara, Muhammet Sunar, sosyal ve kültürel hizmetleriyle de gönülleri fethediyor.

Palandöken’de öncelik kadınların ve çocukların…

Yeni yollar ve parklar yapıyor ve fakat asıl insana bire bir dokunuyor Muhammet başkan…

Bu yüzden herkes O’nu çok seviyor. “Bizim başkanımız” demeleri bu sebepten…

Caddeler tertemiz, sokaklar pırıl pırıl asfaltlı…

Başkan ve ekibi yedi gün yirmi dört saat esasına göre çalışıyor çünkü…

Birisi sorsa, dese ki:

Palandöken, Yakutiye, Aziziye, Pasinler ve büyükşehir…

Bu belediyelerden birini birincilik kürsüsüne oturtacak olursan hangisidir şampiyon?

Hiç tereddüt etmeden tamamına madalyon takarım. Zira hepsi de belediyecilik adına muazzam hizmetler görüyorlar.

Muhammet Sunar, Palandöken’de tarihe geçecek işler yapıyor. Hem de aferinden ve payeden uzak…

Bugün AK Partili vekil adayları Palandöken sınırlarında gönül rahatlığıyla dolaşıp, seçmenden oy isteyebiliyorsa bunun arka planında Sunar’ın belediye adına götürdüğü hizmetler var.

İsterseniz tam bu noktada sözü daha fazla uzatmadan Palandöken Belediyesi’nin basın danışmanı Mahmut Akdağ’a bırakalım…

Aynı zamanda iyi bir gazeteci de olan Mamut Akdağ, o basın mensubu kimliği ile bültenler hazırlıyor ve belediyenin çalışmalarını duyuruyor.

Abartı ve tarafgirlik yok…

Haber tadında bültenler…

Bize düşen ise, o bültenleri size aktarmak, ama üzerine elbette ki yorum yaparak…

***

Abdurrahman Gazi Mahallesinde 177, Adnan Menderes Mahallesinde 156, Hüseyin Avni Ulaş Mahallesinde 141, Müftü Solakzade Mahallesinde 104 ve Yunusemre Mahallesinde 122 sokağın kaldırım ve asfaltını yeniledik. Palandöken’de toplamda 700 sokağın kaldırım ve asfaltını yenilemiş olduk.

YEŞİL ÇEVRE VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Yeşil Çevre seferberliğimiz kapsamında bu yıl da önemli faaliyetlere imza attık.

Vadi Palandöken Nefes Projemizin 1. Etabı olan mesire alanını, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’un katılımıyla hizmete açtık. 4 aylık süre zarfında 50 bini aşkın vatandaşımızı ağırladı mesire alanı. Bu önemli bir rakam, özellikle paylaşmak istedim.

Mutlu Bahçe, Yıldızkent Yeşil Yaşam merkezi, ilçemize 2022’de kazandırdığımız diğer nitelikli yeşil alanlar oldu.

Bisiklet ve yürüyüş yolları, çocuk oyun grupları, kameriyeleri, ağaç ve çiçek çeşitleriyle büyük beğeni toplayan parklarımız, bu yıl da Palandökenlilerin vakitlerini en güzel şekilde değerlendirdiği adresler…

Ayrıca, Palandöken genelinde kullanılamaz hale gelen çocuk oyun gruplarını da yeniledik. Toplamda 46 takım oyun grubunun montajını gerçekleştirdik.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Yenişehir'in çehresini değiştirecek, ticaretine ciddi katkı sağlayacak olan 1'inci ve 2'inci marketlerde kentsel dönüşümü, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un da katıldığı temel atma töreniyle başlattık.

YATIRIMLARIMIZ

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ ÜRETİM TESİSİ

Üreten kadınlar projemiz kapsamında süt ürünleri üretim tesisini hayata geçirdik. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın teşrifleriyle hizmete açtık. Günlük 5 ton süt işleme kapasitesinde olan tesisimiz, hanım kardeşlerimizin emeğini kazanca dönüştürdüğü yatırım alanı oldu.

ATIK GETİRME MERKEZİ

Bölgenin en büyük 1. Sınıf atık getirme merkezini inşa ediyoruz. İlçemizin her noktasına 30 adet atık getirme ünitesi yerleştirdik. Nüfusa oranla en fazla atık getirme ünitesine sahip belediyeyiz.

KAR KIZAĞI PİSTİ

Vatandaşlarımızın ve şehrimize gelen turistlerin Kızak keyfini doyasıya yaşayabileceği kar kızağı pisti, Palandöken'imize hayırlı olsun. Turizmle anılan Palandöken'i, tüm ülke hafızasında canlı tutacak, kış sporlarında da iddialı hale getireceğiz.

YENİ ŞANTİYE SAHASI

Palandökenlilere daha kaliteli koşullarda hizmet verebilmek için 85 dönüm alanda yeni şantiye kompleksi inşa ettik.

ARAÇ FİLOMUZU GÜÇLENDİRDİK

25 temizlik aracı, 7 kamyon, 2 tanker, 2 binek araç, 1 kazı yükleyiciyle araç filomuzu güçlendirdik. İlçemizin asfalt ihtiyacını karşılayan Asfalt plenti tesisi kurduk. Belediyemiz araç parkına bir de asfalt finişeri kazandırdık.

22 MAHALLE KONAĞI YAPTIK

Palandökenlilerin nitelikli bir şekilde hizmet almalarını sağlamak amacıyla, toplamda 22 adet millet ve mahalle konağı inşa ettik. Kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan konaklarımız, komşuluk ilişkilerinin de güçlenmesine vesile oluyor.

MUHTARLARIMIZLA İŞBİRLİĞİ

Muhtarlarımız yol arkadaşlarımız. Vatandaşlarımıza daha modern ve daha sağlıklı bir ortamda hizmet verebilmelerini sağlamak maksadıyla Muhtarlık Hizmet Ofisleri yapımını devam ettirdik. Bilişim ve teknoloji desteğinde bulunduğumuz muhtarlarımızın ihtiyaçlarını gidermek noktasında her türlü desteği sağlamayı da sürdürüyoruz.

KIRSAL AÇILIM

Köylerimizi merkezi mahallelerimizden ayırmadık. İhtiyaç duyulan köylerimize Köy konakları inşa ettik. 21 köyümüzün mezarlık duvarlarını yeniledik. Köy içi yolların tamirat ve onarımı, arazi yollarının düzenlenmesi, mevcut sulama kanallarının iyileştirilmesi, afetzede vatandaşlarımıza destek, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sosyal konut gibi çok sayıda faaliyetlerimiz bu yıl da devam etti.

SOSYAL BELEDİYECİLİĞİMİZ VE PALANDÖKENLİLERE VEFA

İlçemizde eğitim hizmeti veren okullarımızın çevre düzenlemesini yapıyoruz. Camilerimizin temizliğine el atıyor, müştemilatlarında tadilatta bulunuyoruz. İhtiyaç sahibi ailelerimize ciddi destek sağlıyoruz. Yakacak kömür yardımı, gıda desteği, ekmek ve sıcak yemek ikramı, öğrencilerimize eğitim seti, kırtasiye desteği, kıyafet, bebek maması, bebek bezi gibi onlarca kalemde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında yer alıyoruz.

Palandöken belediyesi olarak, sosyal belediyecilik anlamında da farkındalık oluşturduk. Merkez ve kırsal mahallelerimizde sıkmadık el, dokunmadık gönül bırakmıyoruz. İlçemize taşıdığımız bütün hizmetlerimizi; muhtarlarımız, vatandaşlarımız ve esnafımızla istişare ederek hayata geçiriyoruz. Günümüzün önemli bir kısmını vatandaşlarımızla iç içe değerlendiriyoruz. Haftanın her günü esnaf ziyaretinde bulunuyor, Palandökenli komşularımızla belirli periyotlarda; hanelerinde, apartmanlarının toplantı odalarında hizmetlerimizi istişare ediyoruz.

Durumu özel vatandaşlarımızın da hep yanında yer aldık. Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak hizmet ve projeleri bir bir hayata geçirdik. Engelli rampası, engelli asansörleri, engelli araçlar için yaptığımız garajlar gibi çok sayıda çalışmamızın yanında kendilerine düzenlediğimiz özel etkinliklerle de gönüllerine dokunduk.

ETKİNLİKLERİMİZ

Palandöken’de düzenlediğimiz etkinliklerle de vatandaşlarımızın gönüllerine dokunuyoruz. 23 Nisan’da ve Ramazan ayında, hacivat - karagöz perde ve sahne oyunlarıyla çocuklarımızın gönüllerine dokunduk. Sivil Toplum kuruluşlarımızla ortak kültürel projelere imza atıyoruz. Türk Dünyası kültür varlığının önde gelen unsurlarından âşıklık geleneğini geleceğe taşıyoruz. Belirli periyotlarda millet ve mahalle konaklarımızda gerçekleştirdiğimiz ve yoğun ilgi gören meşk geceleri, gazel esintileri kültürel etkinliklerimiz arasında. Bu etkinliklerimizi köylerimize de taşıdık. Şiir köylerde programımızla birlikte, oturma geleneğini de canlı tutuyoruz.

KÜLTÜREL YAKLAŞIM

Kültür Merkezlerimiz bir okul gibi hizmet veriyor. 100’ü’ aşkın alanda açtığımız kurslarla, her yaştan vatandaşımızın emrindeyiz. Yaşlısıyla, genciyle vatandaşlarımız buralarda hem hobilerini tatmin ediyor, hem de meslek ediniyorlar. Özellikle gençlerimizin ve kadınlarımızın ilgisi çok yüksek. Bu ilgileriyle faaliyetlerimizi genişletme noktasında bizlere şevk katıyorlar.

SANATA YAKLAŞIM

Sanata ve sanatçıya destek olan, yücelten bir belediyeyiz. İlimizin kültür ve sanat hayatının gelişimine katkı sağlamayı en önemli vazifelerimizden görüyoruz. Oluşturduğumuz ‘Türk Musikisi Topluluğu’ bizim sanat ve sanatçıya bakışımızı ifade eder.

SPOR YATIRIMLARI

Belediyemiz, sporda da tarihi başarılara imza atıyor. Belediyemiz bünyesinde hizmet veren spor salonunu ferdi branşlara uygun hale getirdik. Basketbolda il birinciliği, boksta Türkiye şampiyonluğu; Avrupa 3’üncülüğü, halk oyunlarında İl Birinciliği; Türkiye birinciliği, kış sporlarında alt yapı faaliyetleri ve futbolda bal ligini hedefleyen bir takımla sportif faaliyetlerimiz doludizgin.

Görev süremizde Palandöken, sokak sokak, mahalle mahalle eserlerimizle bezenmiştir. Şükrediyoruz. Bu başarı için bize imkan, destek ve fırsat tanıyan herkese ve her kesime teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum