1. HABERLER

  2. EGE

  3. Şehitlerimizi uğurluyoruz
Şehitlerimizi uğurluyoruz

Şehitlerimizi uğurluyoruz

Diyarbakır'da şehit edilen 13 askerden 8'i bugün son yolculuğuna uğurlanıyor...

A+A-

Erzurum Güncel-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki hain saldırıda şehit olan Mustafa Güney ve Gökhan Yıldırım Adana, Noyan Aydın Zonguldak-Ereğli, Aykut Delimehmetoğlu Ankara-çubuk, Mehmet Kaz Gaziantep-Nizip, Necmettin Torun Samsun-Alaçam, Emrah Eker Giresun-Dereli ve Gökhan Kaplan Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde düzenlenecek törenlerin ardından toprağa verilecek.

ANKARA

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan Jandarma Komando Onbaşı Aykut Delimehmetoğlu için Ankara’nın çubuk ilçesindeki Merkez Camisi’nde cenaze namazı kılındı.

Şehitlerimizi uğurladık
Foto galeri için tıklayın


çubuk Merkez Camisi’nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına Delimehmetoğlu’nun annesi Gülnur, babası Beytullah, kız kardeşleri Aygül ve Sude Delimehmetoğlu, yakınları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, milletvekilleri, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, yerel yöneticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehit Delimehmetoğlu’nun Türk bayrağına sarılı naaşı, askerlerin omzunda Merkez Camisi’ne getirildi. Delimehmetoğlu’nun ailesi, kendileri için ayrılan bölümde cenaze namazına gelenlerin taziyelerini kabul etti. Cenaze namazı öncesinde ve sırasında, Delimehmetoğlu’nun aile yakınlarının yanında bir kadın astsubay ile sağlık görevlileri hazır bulundu.

Namaz öncesinde cami imamı tarafından şehitlerin ruhuna Yasin suresi okundu, Türk Kızılayı tarafından lokum ve gül suyu dağıtıldı.

Ankara Müftüsü Hakkı özer, yaptığı konuşmada, dünyanın insanlar için sınav sahası olduğunu, bu imtihanda başarılı olabilmek için en büyük nimetin sabır olduğunu belirtti. Bir şehidin 70 yakınına şefaat edeceğini ifade eden özer, Türk milletinin şehit oğlu şehit bir millet olduğunu, asker olarak doğduğunu ve canını Allah rızası için verebildiğini söyledi. özer, "Bu millet birliği ve beraberliği benimsedi ve inşallah ilelebet birlik ve beraberlik içinde yaşayacak" dedi.

Şehitlerin ebediyete intikalinde peygamber tarafından karşılanacağını ve cennete götürüleceğini anlatan özer, "Cennet öyle bir yerdir ki bir girenin bir daha çıkma arzusu olmaz. Ama şehitler tekrar şehit olmak için dünyaya geri dönmek ister" diye konuştu.

Namaza katılanlar arasında yer alan ve oğlu Hayati Bilgin’in askerdeyken 1995 yılında şehit olduğunu belirten Osman Bilgin, Delimehmetoğlu’nun naaşının bulunduğu tabuta sarılarak, ağladı.

Cenaze namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz, namazdan önce yaptığı konuşmada, "Bu vatan, millet için şehit olmak çok şerefli bir iş. çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. Aziz milletimiz, aziz şehitlerimiz bu
zorlukların üstesinden gelebilecek güce sahip. Milletimiz yüreğinde vatan, millet, Allah ve Peygamber sevgisi taşımaktadır. Aziz şehidimizin ailesi bilsin ki bu şehidimiz, Allah’ın sonsuz rahmetine kavuştu" dedi.

Delimehmeoğlu’nun ailesine başsağlığı dileyen Yılmaz, şehit için namaza katılanlardan helallik istedi. Yılmaz, şehidi uğurlarken başkalarına fırsat verecek davranışlardan uzak durulmasını ve dua ile yürünmesini istedi.

Namazın ardından şehit Delimehmetoğlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutu, bir süre omuzlarda taşındıktan sonra top arabasına konuldu. Tabutun daha sonra nakledildiği cenaze aracının önlerinden geçişi sırasında Delimehmetoğlu’nun
annesi Gülnur ve babası Beytullah asker selamı verdi. Gülnur ve Beytullah Delimehmetoğlu, asker selamının ardından oğulları Aykut Delimehmetoğlu’nu el sallayarak, son yolculuğuna uğurladı.

Şehit Delimehmetoğlu’nun cenazesi, defnedilmek üzere Oyumiğde Köyü’ne götürüldü.

Top arabasının geçişi sırasında namaza katılan vatandaşlar, tekbir getirerek terör örgütü aleyhine sloganlar attı. Cenaze dolayısıyla çubuk’taki ev ve iş yerlerine de Türk bayrakları asıldı.

SAMSUN

Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki hain saldırıda şehit olan Jandarma Komando çavuş Necmettin Torun, memleketi Samsun’un Alaçam ilçesine bağlı köyünde ağıtlarla toprağa verildi.

Alaçam Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin cenazesi, buradan askeri yetkililer ve yakınları tarafından Yoğun Pelit köyündeki evinin önüne götürüldü. Helallik alınmasının ardından cenaze, araçla namazın kılınacağı alana
götürüldü.

Burada yapılan törende konuşan Jandarma Binbaşı Vural Yıldırım, terör örgütü mensuplarıyla girilen çatışmada kahramanca çarpışan 13 vatan evladının şehit düştüğünü söyledi.

Hain saldırıyı gerçekleştirenlerin emellerine asla ulaşamayacağını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Hepimizin bildiği gibi, var olduğundan bu yana her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış vatanımıza tarihin akışı içinde daima göz dikenler olmuştur. Fakat hiçbir zaman bu hain emellerine ulaşamamışlardır. Bölücü terörle mücadelede
binlerce şehit veren güvenlik güçlerimiz, hainlerin emellerine ulaşacak hiçbir girişime dün olduğu gibi bugün ve yarın da asla müsaade etmeyecektir.

Eli kanlı bölücü terör örgütünün içte ve dıştaki destekçileri şunu iyi bilmelidirler ki Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısını asla ve asla bozamayacaklar. Yüce Türk ulusu ve onun şanlı mazisi altında ezilerek yok olacaklardır. Necmettin çavuşum, yüreğindeki vatan ve millet sevgisi kutsal ideallerin uğruna canını hiçe sayarak ölüme koştun. Yatacağın ebedi
istirahatgahın olan vatan toprağında görevini yapmış olmanın huzur ve gururu içinde olacaksın. Sen artık yüce Türk ulusunun kalbindesin ve ebediyete kadar da orada kalacaksın. Ruhun şad olsun."

Ardından İl Müftü Vekili Hasan Yozgat tarafından kıldırılan cenaze namazı ve yapılan duanın ardından şehidin cenazesi, omuzlara alınarak, köy mezarında toprağa verildi.

Şehidin tabutuna sarılan Türk bayrağı baba Şükrü Torun’a teslim edilirken, cenazenin toprağa verilişi esnasında saygı atışı yapıldı.

Törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Samsun milletvekilleri Ahmet Yeni, Tülay Bakır ve Akif çağatay Kılıç, CHP Samsun milletvekilleri İhsan Kalkavan ve Haluk
Koç, MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, Garnizon Komutanı Tümgeneral ömer Bayraklı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile vatandaşlar katıldı.

GİRESUN

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde hain saldırıda şehit düşen Jandarma Komando çavuş Emrah Eker (22), memleketi Giresun’da toprağa verildi.

Şehit Jandarma Komando çavuş Emrah Eker’in cenazesi, ambulansla Dereli ilçesine bağlı Yavuzkemal beldesi belediye meydanına getirildi.

Şehidin acılı annesi Medine Eker’i iki kadın astsubay teselli etmeye çalıştı. Anne Eker, "Oğlum sana doyamadım. Vatan için şehit oldun. Ben hakkımı helal ediyorum, sen de helal et. Vatan sağ olsun. Bir oğlum daha var, onu da
senin yerine göndereceğim. Keşke beni çağırsaydın. Senin üzerine kapanıp örtü olurdum. Oğlum son kez beni görmek için Allah seni izne gönderdi. Ben öleydim de sen ölmeyeydin. Oğlum sana doyamadım" diye ağıt yaktı.

Giresun İl Jandarma Komutanı Albay İsmail çetinbaş, törende yaptığı konuşmada, "Bu toprakları Türk vatanı yapmak için yüz binlerce şehit verdik. Bu şehidimiz de bunlardan biridir. Emrah Eker sizin evladınızdı, şehit oldu şimdi
Türk milletinin evladı oldu. Türk milleti vatanın bekası için seve seve şehit olmaya hazırdır. Onlara şükran duyuyoruz" dedi.

Daha sonra Giresun İl Müftüsü Necati Akkuş, şehidin cenaze namazını kıldırdı. Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, omuzlara alınarak belde mezarlığına götürülürken vatandaşlar terör örgütü PKK aleyhinde çeşitli sloganlar
attı.

Şehit Jandarma Komando çavuş Emrah Eker’in cenazesi belde mezarlığında toprağa verildi.

Törene, şehidin ailesi ve yakınları, AK Parti Giresun milletvekilleri Nurettin Canikli, Mehmet Geldi, Adem Tatlı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Vali Dursun Ali Şahin, Giresun Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder,Giresun Belediye Başkan Vekili Ahmet Yusufağaoğlu, Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, ilçe belde belediye başkanları, kaymakamlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da törene çelenk gönderdiği gözlendi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.