1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Tekstilkent GELiYOR
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Tekstilkent GELiYOR

A+A-

İşte bugüne kadar ki tüm teşvik uygulamalarını unutturacak bir karar.

"Yap işlet devret"yerine, "devlet olarak ben yapayım sen işlet" modeli geliyor.

 

Başkan Sekmen: Geri kalmışlık, bir şehrin kaderi olamaz

 

Başkan Sekmen, son üç yıldan beri üzerinde ciddi biçimde çalıştıkları bu projenin Valilik-Belediye-KUDAKA ortaklığında olmasının, meseleyi bir devlet politikası haline dönüştürdüğünü hatırlatarak, "Erzurum iktisadi açıdan olması gereken yerde değil ne yazık ki... Biz bu negatif tabloyu değiştirip, Erzurum'u 60- 70'li yıllarda olduğu gibi yeniden ilk on şehir arasına sokmak zorundayız. Tüm çabamız bu minval üzeredir. İnanıyoruz ki geri kalmışlık asla bir şehrin değişmez kaderi değildir."

 

Şehirde beş bin kişiye iş ve aş kapısı açılacak

 

Projede ön görülen fabrikaların tamamı üretime geçtiğinde, Erzurum'da beş bin dolayında kişiye yeni iş kapısı açılmış olacak. Başkan Sekmen, bu tekstil fabrikalarına şimdiden ciddi

bir talep olduğunu söyledi. Özellikle bayanların ağırlıklı olarak istihdam olunması öngörülen tekstil fabrikaları, iç piyasanın yanı sıra ihracata dönük çalışma içinde olacak. Bu arada eski fuar alanı içerisinde kurulan ve ünlü giyim markası Damat için üretim yapan bir işletme ise, söz konusu "tekstilkent"in ilk nüvesini oluşturuyor.

 

Başkan Erdoğan'ın talimatıyla hükümetten onay çıktı: İlk etapta beş, toplamda 10 fabrika kurulacak

 

Sekmen'den, Erzurum'un çehresini değiştirecek atılım. 30 milyon liralık yatırım yapılacak,5 bin kişi istihdam edilecek

 

Valilik-Büyükşehir Belediyesi-KUDAKA ortaklaşa yapacak 

 

Son yılların en güzel haberi 

 

Erzurum bu kez şeytanın bacağını kırıyor. Hükümet, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ortaklığıyla hazırlanan "tekstilkent

projesi"ne onay verdi. Hükümet, ilk etapta beşi

hemen kurulması kaydıyla toplamda on fabrikadan

oluşan proje için gerekli kaynağı, KUDAKA eliyle Erzurum'a

aktarma kararı aldı. Son yılların en güzel haberi

olan bu gelişme, Erzurum'un çehresini değiştirmeye

aday bir adımdır.

 

5'i eski organizede, 5'i de yeni organizede 

 

Kurulması için gerekli izinleri çıkan tekstil fabrikalarının beşi mevcut organize sanayinde Ergaz'ın atıl durumdaki arazisi içinde yer alacak. Diğer beş fabrika ise, Pasinler yolunda kurulan yeni organize sanayinde olacak. Gerekli altyapı ve hazırlık çalışmaları tamamlanan projenin fikir babası, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Erzurum eski valisi Seyfettin Azizoğlu... Üç yıl önce tasarlanan ve ilgili bakanlığa sunulan proje, titiz çalışmalar sonucu hükümetten onay aldı.

 

Devlet yapacak, özel sektör işletecek 

 

Erzurum gibi henüz gelişmesini tamamlayamamış şehirler için ön görülen, "devlet yapsın, özel sektör işletsin" modeli, Erzurum özelinde hayata geçiyor. Toplam 30 milyon liralık yatırımı devlet yapacak, güvenilir firmalar da işletecek. Hem fabrikaların yapımı, hem de bu fabrikaları

işletecek olan firmalar öncelikle ihaleyle belirlenecek, sonra da kapsamlı bir güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Önümüzdeki ilk baharla birlikte start verilecek ve ilk etapta beş fabrika kurulacak.

 

Erzurum tüketen değil üreten şehir oluyor 

 

Tekstilkent'ten sonra Erzurum'a ikinci bir üretim alanı da mobilya sektöründe açılacak. Hükümet, bu projeyi de onayladı ve ilk etap için gerekli olan 8 milyon liralık kaynak ayırdı.

 

Erdoğan talimat verdi, Sekmen kolları sıvadı 

 

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Erzurum'da mutlaka üretime dönük iş alanları açılmalı" şeklindeki görüşünden hareketle kolları sıvayan Başkan Sekmen, hazırlattığı projelerden birine daha hükümetten onay aldı. Tekstilkent'ten sonra ikinci bu büyük proje de, yine üretim ve istihdam ağırlıklı olacak ve bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacak bir çapta.

 

Mobilya üretimi için 8 milyonluk kaynak ayrıldı 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ikinci büyük projenin mobilya üretimi üzerine olduğunu, bunun için ilk aşamada gerekli olan 8 milyon liralık kaynağın ilgili bakanlık tarafından proje kapsamında tahsis edildiğini bildirdi. Tıpkı Tekstilkent'te olduğu gibi burada da gerekli işletmeyi, Valilik-Belediye-KUDAKA ortaklığındaki oluşumun kuracağını ve konuda rüştünü ispatlamış şirketlere işletme hakkının verileceğini ifade etti.

 

Devletten doğalgaz desteği 

 

Kömür ya da elektrik yerine doğalgaz Tortum Yolu'nda, Hilalkent'in hemen alt başında bulunan sanayi siteleri esnafı için hükümetten iki buçuk milyon liralık doğalgaz altyapı yatırım desteği geldi. Göreve başladığından beri bu meseleye kafa yoran Başkan Mehmet Sekmen'in girişimleri sonunda meyvesini verdi. Yakında kömür ya da elektrikle ısınma veya üretim yapma derdi son bulacak.

 

Esnafın yüzü gülecek 

 

Uzun bir süreden beri gündemde olan ama sanayi sitesindeki esnafın kendi öz kaynağıyla yaptıramadığı doğalgaz altyapısı için hükümet devreye girdi ve buradaki esnafın da doğalgaz

kullanması için gerekli olan iki buçuk milyon liralık yatırımı devletin yapmasını kararlaştırdı.

Bunun için gerekli ödenek ilgili kuruma çıkarıldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum