1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MHP'ye HDP şoku!
MHP'ye HDP şoku!

MHP'ye HDP şoku!

Erken seçim anketi yapan Metropoll'ün sonuçlarına göre HDP'nin oy oranı MHP'yi de geçti! Ankete göre AK Parti'nin tek başına iktidar olma şansı yok, dolayısıyla erken seçimin olmama ihtimali söz konusu...

A+A-

Erzurum Güncel- Metropoll Araştırma şirketinin kurucusu özer Sencar, yaptıkları son kamuoyu araştırmasının sonuçlarını  kişisel Twitter'dan duyurdu. 

Ağustos ayında yapılan son anketin sonuçlarını sadece abonelerine açıkladıklarını belirten Sencar, oyunu artıran tek partinin HDP olduğunu ve MHP'yi de geçerek Türkiye'nin 3. partisi konumuna geldiğini söyledi. Sencar, geçtiğimiz günlerde CNN Türk'te katıldığı bir tartışma programında yine HDP'nin Türkiye'nin 3. partisi olabileceğini söylemişti. 

ERKEN SEçİMİN OLMAMA İHTİMALİ SöZ KONUSU

Ankete göre, AK Parti, CHP ve MHP oylarında önemli değişiklik yok. Sencar'a göre "AKP'nin tek başına iktidar olma şansı yok. Dolayısıyla erken seçimin olmama ihtimali söz konusu"

HDP'YE GELEN OYLARIN YüZDE 75'İ PROTEST SEçMENDEN

Sencar'ın paylaştığı anket verilerine göre, oylarını artıran HDP'ye gelen oyların yüzde 75'i protest seçmenlerden, yüzde 25'i diğer partilerden.

İşte Sencar'ın Twitter'dan yaptığı o açıklamaları: 

ekran-resmi-2015-08-22-09.20.42.png
ekran-resmi-2015-08-22-09.20.32.png

ekran-resmi-2015-08-22-09.20.23.png


Metropoll Araştırma şirketinin kurucusu özer Sencar, 18 Ağustos'ta CNN Türk canlı yayınında çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Sencar canlı yayında "HDP’nin Türkiye’nin 3. partisi durumuna gelebileceğini vurgulayan Sencar, “Yüzde 17-18 civarında seçmeni olan Kürtlerin partisi sadece HDP olursa bu Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği açısından son derece yanlıştır. Bu yanlışı Tayyip Bey yapmıştır.” diyerek, son anketinin sonuçlarıyla paralel değerlendirmeler yapmıştı.

Sencar, PKK'nın HDP oyları üzerindeki etkisiyle ilgili de "Bu fazla oyun PKK’dan geldiğini düşünürsek ve bu fazla oyu Türkiye genelinden çıkardığınızda HDPyarım puan bir oy kaybediyor." demişti.

İşte Sencar'ın canlı yayındaki o açıklamaları:

BöYLE GİDERSE TüRKİYE'NİN 3. PARTİSİ OLABİLİR

“Alan çalışmalarını bitirdiğimiz, veri girişlerinin yarısından çoğunu yaptığımız araştırmamızda HDP’nin ciddi bir oy artışı sağladığını gördük. Dolayısıyla Türkiye, Türkler, mevcut hükümet, devlet çok ciddi bir hata yaparak, HDP’yi sadece Kürtlerin partisi haline getirdiler. Ak Parti’den uzaklaşmasını sağladılar.

AK PARTİ MUTLAKA KüRTLERİN PARTİSİ OLMAYA DEVAM ETMELİDİR, BECEMEREZSE CHP OLMALI

sencar.jpg

Benim kanaatim bugünkü veriler önümüzdeki süreçte de önümüze gelecek olursa HDPTürkiye’nin 3. Partisi olabilir. Şuanda MHP ve HDP başa baş görünüyor. Bu Türkiye’de Türk-Kürt birlikteliğinin de önüne konmuş bir mayındır. AK Parti mutlaka Kürtlerin de partisi olmaya devam etmelidir. Eğer bunu beceremezse bunu mutlaka CHPbecermelidir.

Yüzde 17-18 civarında seçmeni olan Kürtlerin partisi sadece HDP olursa bu Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği açısından son derece yanlıştır. Bu yanlışı Tayyip Bey yapmıştır bana göre. Umarım CHP bu yanlışı görür ve Kürtlerin de partisi olabileceği izlenimini verir. Aksi takdirde Türkiye çok kötü bir istikamete doğru gidiyor.

"O OYLARI DüŞTüĞüMüZ ZAMAN HDP 1 VEKİL BİLE KAYBETMİYOR"

7 Haziran’daki resmi seçim sonuçları inceledik. HDP’nin önde gittiği bütün illerde il merkezi, ilçeler ve köyleri ayrı ayrı değerlendirdik. Gördüğümüz şey şu; köylerde ve ilçelerde HDP il merkezlerine nazaran yüzde 5.5 civarında fazla oy almış. Yani Diyarbakır ya da Bitlis’in merkezlerinde aldığı oylar ile köyler arasında aldığı oy farkı yüzde 3 ila 6 arasında. PKK’nın Güneydoğu’da seçmenleri etkilediği konuda hiçbir şüphem yok, bunu yapmıştır. Ama tüm il merkezlerinde HDP’nin oyu yüzde 50, yüzde 60, yüzde 70 şeklinde, köylerde bu 5 puan daha fazla. Bu 5 puanı düştüğünüz zaman,HDP bir tek milletvekili kaybetmiyor. Bu fazla oyun PKK’dan geldiğini düşünürsek ve bu fazla oyu Türkiye genelinden çıkardığınızda HDP yarım puan bir oy kaybediyor.

İnternethaber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.