1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Suriye sınırında askere 'hazır ol' emri
Suriye sınırında askere 'hazır ol' emri

Suriye sınırında askere 'hazır ol' emri

IŞİD'in Suriye'de 'Mare Hattı'nı hedef alması üzerine Ankara alarma geti ve TSK'ya 90 kilometrelik bölgedde her an hazır olması emrini verdi.

A+A-

Erzurum Güncel-

ŞİD'in Suriye sınırına yönelmesiyle, hükümet, Mare Hattı'nı hedef alan IŞİD'e karşı Suriye sınırındaki en hayati kapılar olan öncüpınar ve Cilvegözü'nün karşısının korunması için TSK'nın her türlü tedbiri alması ve hazır olmasını istedi.

'MARE HATTI"NDA üST DüZEY TEDBİR

Hürriyet'te yer alan habere göre, Tel Abyad'ı kaybeden IŞİD'in, Beşar Esad'ın askeri desteği ile özgür Suriye Ordusu'nun kontrolündeki stratejik Mare Hattı'nı hedef alması, Ankara tarafından güvenlik tehdidi olarak görüldü ve hükümet TSK'ya, tehdit altında olan 90 kilometrelik bölgede tedbir alması yönünde direktif verdi. 

HüKüMETİN TSK'YA ALMASINI SöYLEDİĞİ TEDBİRLER NELER?

Hükümet direktifte, askeri tedbirler konusunda somut taleplere yer vermezken, TSK,Suriye topraklarına asker gönderme, IŞİD mevzilerinin bombalanması, IŞİD'e destek veren Suriye Hava Kuvvetleri unsurlarıyla karşı karşıya gelme, IŞİD, PYD ya da Esad güçlerinin hedefi olma gibi risklere dikkat çekti.

mare-hatti.jpg

BöLGEDE 'KüRT DEVLETİ' KURULMASI TEHLİKESİ

Edinilen bilgilere göre, Tel Abyad'ın PYD'nin eline geçmesinden sonra Saray'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan bir dizi Suriyegüvenlik toplantısında ortaya çıkan güvenlik riskleri konuşuldu. Bölgede bir 'Kürt devleti' kurulması tehlikesiyle birlikte, Tel Abyad'ı kaybeden IŞİD'in Esad'ın desteği ile batıya yönelmesiyle ortaya çıkan güvenlik riskleri değerlendirildi. TSK'dan tedbir alması istendi; ancak TSK, ortaya çıkacak risklere dikkat çekerek buna karşı çıktı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ısrar edince TSK yazılı direktif istedi. Davutoğlu, TBMM'den 2014'te geçen tezkere, bu tezkere doğrultusunda Bakanlar Kurulu'nda alınan kararları da dikkate alarak tedbir alınması talebini yazılı bir direktif olarak askere iletti. Direktifte, Cerablus'tan Mare Hattına kadar olan bölgede bulunan IŞİD'in Mare hattını geçmesi halinde ortaya çıkacak risklere dikkat çekildi. Alınacak önlemlerle IŞİD'in geriletilmesi, öSO'nun Cerablus'a kadar ilerlemesi durumunda Irak Sınırından Yayladağı'na kadar bütün Suriye sınırının PYD ve öSO'nun kontrolüne geçeceğine dikkat çeken bir yetkili, "Bu sayede, IŞİD ve Esad'a karşı mücadele çok hızlanır" yorumunu yaptı.

sinir-asker-mare-hatti.jpg 

ASKER OPERASYONLARI TEHLİKELİ BULUYOR

Ancak sivil ve askeri bürokrasi, 'riskler taşıdığı' gerekçesiyle operasyon içerecek tedbirleri öteledi ve çalışmalarını ağırdan aldı. Bir yetkili, "Hükümet kesin emir verirse TSK, Cerablus'a girmemek için direnir mi?" sorusuna "Hayır, ama tüm riski siyasi irade üstüne almış olur" dedi. TSK hem toplantıda hem de daha sonraki temaslarda olası bir operasyon emrini her türlü şartta başarıyla yerine getireceğini belirterek, karşılaşılacak riskler ile çekincilere vurgu yapmaktan geri kalmadı.

İşte askerin öngördüğü riskler:

-Böyle bir operasyonun gerekçesi ne olacak? 'Sınırımızda Kürt devleti kurulacak diye başka bir ülke topraklarına giriyoruz' diyemeyiz.

-Suriye'deki gelişmelerde önemli aktörler olan başta ABD olmak üzere, Rusya ve İran ikna edilmeden böyle bir şeye girişmek Türkiye'yi bu ülkelerle de ciddi şekilde karşı karşıya getirir.

-Sonuçta bir ülkenin toprağına girilecek. Uluslararası hukuka uygun bir zemin hazırlanması için Esad rejimi ile de bir şekilde temasa geçilmesi şart. Aksi durumda Türkiye komşu ülkenin toprağına tecavüz eden ülke konumuna düşebilir.

-TSK bu bölgeye girdiğinde ilerleyeceği güzergâh boyunca aynı anda PYD dolayısıyla PKK, IŞİD ve rejim güçlerinin hedefi olabilir.

-Hatta PKK-PYD bağlamında ABD ile karşı karşıya kalınacağı da unutulmamalı. Operasyon senaryoları bu ihtimaller göz önüne alınarak hazırlanmalı.

EN AZ 12 BİN ASKER

TSK hükümetin ısrarı durumunda, havadan destekle kara birliklerinin Cerablus'a girip 10 kilometrelik derinliğinde bir güvenli bölge oluşturma üzerine planlar yapıyor. Bu planlar içinde 10 kilometrenin ilerisinde 40-50 kilometre derinliğindeki ikinci bir bölgenin de ağırlıklı Obüs toplarının atış desteğiyle kontrol edilmesi de bulunuyor. Yetkililer, kuvvet sayısıyla ilgili net bir bilgi vermekten kaçınırken, takviyeleriyle birlikte en az 12 bin askerin (Yaklaşık iki tugay) bu operasyona katılabileceği belirtildi.

TüRK ASKERİ IŞİD MİLİTANLARIYLA 13 HAZİRAN'DA KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİ

Suriye sınırında Türk askerleri ve IŞİD militanları, 13 Haziran günü karşı karşıya gelmişti. O zaman IŞİD kontrolünde olan Tel Abyad'dan kaçarak Akçakale sınırına yığılan Suriyeliler Türkiye'ye geçmek isteyince gerginlik çıkmıştı. Ellerinde silahlarla bölgeye gelen IŞİD üyeleri sınır hattında bekleyen Suriyelilerin evlerine dönmelerini istemişti. Sınırın Suriye tarafındaki IŞİD üyeleri, Türk askerleriyle karşı karşıya fotoğraflanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.