1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. 5G ilk oralarda kullanılacak
5G ilk oralarda kullanılacak

5G ilk oralarda kullanılacak

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, 5G teknolojisinin yıl sonuna doğru dar bantta kullanılmaya başlanacağını belirterek,

A+A-

Erzurum Güncel- "Bu teknoloji ilk aşamalarda şehir merkezlerinde yüksek veri hızlarının ve düşük gecikmenin ihtiyaç olabileceği yerlerde görülecek." dedi.

5G ilk olarak şehir merkezlerinde kullanılacak. Işıl Yalçın, AA muhabirine, bilişim teknolojilerinde dünya devi Ericsson'un  yaklaşık 130 yıldır Türkiye'de hizmet verdiğini söyledi.İlk olarak 1890 yılında Dolmabahçe Sarayı'nda kurulan santralle  Türkiye'de çalışmaya başladıklarını ifade eden Yalçın, altyapı, santral kurulumu,  yazılım, bakım hizmetleri başta olmak üzere telekomünikasyon sektörünün her  alanında ülkeye hizmet verdiklerini bildirdi. Yalçın, Ericsson'un Türkiye'deki  ofisinde çalışan 600'ü Ar-Ge alanında olmak üzere 790 personelin neredeyse  tamamına yakınının Türk mühendislerden oluştuğunu dile getirdi.

 

Işıl Yalçın, "Bugün İstanbulAnkara veİzmir'de bulunan Ericsson  Türkiye Ar-Ge ekibi, bilişim ve telekom teknolojileri alanında çeşitli yenilikçi  faaliyetlerle hizmet veriyor. Bu merkezlerimizde, 35'i TÜBİTAK tarafından  desteklenen 140'tan fazla Ar-Ge projesi hayata geçirildi. Ar-Ge merkezlerimizde  Türk mühendisler tarafından geliştirilen yazılımlar 34 ülkeye ihraç ediliyor."  dedi.

 

Ericsson'un Türkiye'yi araştırma yapılan 11'inci ülke seçtiğini  anımsatan Yalçın, şöyle devam etti:

 

"Türkiye'de telekom alanında araştırma yapan ilk şirket Ericsson.  Ericsson olarak oluşturduğumuz araştırma grubumuzdaki çalışanlar, 8-10 sene  sonrasının teknolojisine çalışıyor. Şu anda doktora ve akademik düzeyde 10 eleman  var. Bu sayıyı 25'e çıkaracağız. Çalışanların veya farklı üniversitelerden  akademisyenlerin önerdikleri fikir üzerinde çalışma yapılıyor, daha sonra bu  fikir ürüne veya yazılıma dönüşüyor. Öneriyi yapan kişinin adına da patent  alınıyor."

 

"5G ile en önemli sorun güvenlik olacak"

 

Söz konusu grupta yapılan çalışmalarda, gelişen teknolojilere bağlı  olarak güvenlik konusuna ağırlık verildiğini vurgulayan Yalçın, "5G teknolojisine  geçilmesiyle en önemli sorun güvenlik olacak. Şebekelere sokulan tüm ekipmanların  3GPP standartlarına uyumu bu açıdan kritik önem taşıyor." diye konuştu.

 

5G teknolojisiyle insan hayatına daha fazla girecek "nesnelerin  interneti"nin, dünyada 4G, Türkiye'de de 4,5G teknolojisiyle hali hazırda  kullanıldığına işaret eden Yalçın, nesnelerin internetinin çok yüksek hız  gerektirmeyen ve gecikme yaşanmasında sakınca bulunmayan fabrikalarda, evlerde,  otoparklarda kullanım alanlarının olduğunu söyledi. Yalçın, Turkcell ile geçen  yıl akıllı sulama çalışması yaptıklarına dikkati çekerek, bunun İspanya'nın  Barselona şehrinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2018'de sergilendiğini ve çok  ilgi gördüğünü bildirdi.

 

Ericsson'un İzmir 9 Eylül Üniversitesi bünyesinde de Ar-Ge çalışmaları  yaptığını ifade eden Yalçın, burada yürütülen akıllı sera çalışmalarının Fas  Telekom tarafından incelendiği bilgisini verdi.

 

"Yıl sonuna doğru 5G kullanılmaya başlanacak"

 

Yalçın, 5G'ye geçilmesiyle nesnelerin internetinin kullanılacağını ve  şebekedeki hızın artacağını belirterek, böylece tıp, maden ocakları gibi düşük  gecikme süresi isteyen kritik altyapılarda da bu teknolojinin kullanılacağını  ifade etti.

 

Yıl sonuna doğru 5G teknolojisinin, dar bantta kullanılmaya  başlanacağını vurgulayan Yalçın, Ericsson olarak 2015'ten itibaren üretilen ve  Türkiye genelinde kurdukları baz istasyonlarından sadece bir yazılım yüklemesiyle  5G hizmeti verebileceklerini kaydetti.

 

Yalçın, spektrumu paylaşma özelliği bulunan 900 ve 1800 frekansının  bir kısmında da 5G'nin kullanılabileceğine işaret ederek, bu teknolojinin  kullanımının artmasına bağlı olarak kapasitede artış ihtiyacının da yükseleceğini  dile getirdi.

 

5G teknolojisine hazırlık çalışmaları kapsamında bulut teknolojisine  ilişkin çalışmaların hız kazandığına dikkati çeken Yalçın, "Türkiye'de 5G'ye  geçiş zor olmayacak çünkü 4,5G ile hız gerektirmeyen yerlerde zaten bu teknoloji  kullanılmaya başlandı. 5G teknolojisi ilk aşamalarda yüksek veri hızlarının ve  düşük gecikmenin ihtiyaç duyulduğu yerlerde görülecek." değerlendirmesinde  bulundu.

Yalçın, 4,5G teknolojisiyle ihale edilen frekansların bir kısmının 5G  teknolojisinde kullanılabileceğini ancak ihtiyacın artmasına bağlı olarak yeni  bantlar için ihale yapılması gerektiğini söyledi.

 

"40’tan fazla KOBİ ile iş birliği gerçekleştirdik"

 

Ericsson olarak KOBİ'lerle de çalıştıklarını anlatan Yalçın, 40'tan  fazla KOBİ ile iş birliği yaptıklarını ifade etti.

Yalçın, yerli baz istasyonu üretimi konusunda da çalışma  yürüttüklerini belirterek, gelecek zamanlarda yerli baz istasyonunu Türkiye'nin  her yerinde kullanmaya başlayacaklarını bildirdi. Işıl Yalçın, Ericsson'un  İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından 2018 yılında Üniversite-Sanayi İşbirliği,  Ulusal-Uluslararası Destekler, Ar-Ge Geliri ve Ar-Ge İhracat ödüllerine layık görüldüğünü, bilkent Cyberpark tarafından da istihdama katkılarından dolayı ödül  aldıklarını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.